• 20 Ekim 2022
  • admin
  • 0

Çevre Danışmanlığı Nedir ?

Çevre Danışmanlığı, Çevre İzin Lisans Yönetmeliği‘nde Ek1 ve Ek2 listesinde yer alan işletmelere Çevre Kanunu kapsamında verilen hizmetlerin genel bir tanımıdır. Bu hizmetler kapsamında işletmelerin Çevre Kanunu’na göre faaliyetleri değerlendirilmektedir. Faaliyetlerin mevzuatta belirtilen şartlara ve koşullara uygunluğu kontrol edilmektedir. Bu değerlendirme ve incelemeler kapsamında işletme içinde aylık ve yıllık olarak tutanaklar tutularak işletmenin gerekli düzenlemeler yapması sağlanır. İzin lisans işlemleri, işletme adına yürütülür.

Çevre İzin lisans yönetmeliğinde EK1 ve EK2 listesinde yer alan işletmelerinde çevre danışmanlığı hizmeti almalarının zorunlu olduğunu belirtelim.

Çevre Danışmanlığı Hizmeti Veren Firmalar Ne İş Yapar?

Çevre danışmanlığı yapan çevre mühendisleri, işletmelerin çevresel sorunlarına farklı bakış açıları ile yaklaşır. Problemler ile ilgili analizler yaparak işletmelerin farkındalıklarının artmasını sağlar.

Atık Yönetimi,

Sıfır Atık Yönetimi,

Toprak Kirliliği Yönetimi,

Sürdürülebilirlik kavramının işletmelere entegre edilmesi ve benimsetilmesi,

Atıksu Yönetimi,

Emisyon Kontrolü gibi daha sayamayacağımız bir çok konuda çevre danışmanları işletmelere farkındalık kazandırarak hem kurum için prestij ve ekonomik anlamda kazancın arttırılmasını hem de ülke ekonomisine katkıda bulunulmasını sağlamaktadır.

Firmanızın zorunlu olsun ya da olmasın çevre danışmanlığı hizmeti alması, uzun vadeli planlarınız arasında yapacağınız en doğru yatırımlardan biri olacaktır.” Çevre Yönetimi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” şeklinde yayınlanan bir yönetmelik mevcuttur. Seçeceğiniz firmanın yetkinliğini ve almak istediğiniz hizmetleri verebilecek yeteneklere sahip olup olmadığını anlamada bu yönetmeliği inceleyerek karar verebilirsiniz.

Çevre Danışmanlığı Hizmetini Veren Firmaların Görevleri Nelerdir?

  • Çevre yönetimi hizmetlerini, çevre kanununa göre göre yürütmek.
  •  Çevre mevzuatında belirtilen sorumlulukların, kanuna uygun şekilde yerine getirilip getirilmediğini kontrol etmek.
  • İşletmede uygunsuzluk tespit edildiğinde, tespit edilen uygunsuzlukların aylık değerlendirme raporunda belirtmek ve işletme yetkililerini bilgilendirmek. Tespit edilen uygunsuzlukların giderilip giderilmediğinin kontrolünü yapmak.
  • İşletmenin çevre izin / lisans belgelerinin alınmasını sağlamak ve bu belgelerin yenilenmesi çalışmalarını yürütmek.
  • Bakanlıkça yapılacak olan denetimlerde işletmede bulunmak ve istenecek bilgi ve belgeleri yetkililere sunmak.
  • Yıl içinde çevre eğitimleri düzenleyerek bilinçlendirme çalışmaları yapmak.

Peki, Neden Çevre Danışmanlığı Hizmeti Almalıyız?

Sebeplerin başında, küreselleşen dünyada her geçen gün kendini iyiden iyiye hissettiren iklim krizlerini en az hasarla atlatmak ya da mevcut iklime ayak uydurmak. Tabi ki işe önce kendi işletmemizden başlamak, hem çevresel açıdan hem de ekonomik açıdan işletmemizi korumak adına çok önemli. Siz de çevre danışmanlığı hizmetini CEGE Çevre ve Mühendislik Çözümlerinden alarak iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Alacağınız çevre danışmanlığı hizmetleri ile, hem mevzuatın uyguladığı cezalardan korunmuş olacak, hem çevre denetimlerine gözünüz kapalı girecek hem de ekonomik ve prestij anlamında kazanç sağlayacaksınız.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2021 yılında yayınlanan rapora göre, kesilen cezaların yaklaşık %45 i atıklar ile alakalı, %19 u atıksular ile, kalan %36 lık kısmı da farklı çevresel konular ile ilgili kesilmiştir.

Çevre Mevzuatının zorunlu kıldığı yükümlülükleri sağlamak ve işletmenizde çevresel açıdan mükemmelliği sağlamak için CEGE ile iletişime geçebilirsiniz.

CEGE Çevre Danışmanlığı Hizmeti İle Ne Vaadediyor?

İşletmelerinizin çevresel konulardaki taleplerine, sürdürülebilir çözümler sunarak, daha az enerji, daha az maliyet ve daha az zaman kaybı ile işletmenizin optimum seviyeye çıkmasını ve operasyonlarınızın daha çevre dostu bir hale evrilmesini mümkün kılıyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir